این روزهای ما ... - هواخوری مهرداد فلاح

پست الكترونيك

پیوندها

آرشیو بلاگ

فایل های صوتی

صفحه نخست

این روزهای ما ...

 

 

سایت مهرداد فلاح - این روزهای ما چه سیاه ! چه سرخ !      

 

 

ابوالفضل حسنی

ساحت ِ کنار رودخانه ، با نظاره ی آواز غوک ها و شادابی قزل آلاها و جهش شان به سمت بالا ، برای راوی امروز ما ( همه ی ما ) ، تداعی کننده ی چیزی ست که در پهنه ی شهر می گذرد . انگاری امروز ِ روز ، همه چیز برای مای ماها تداعی اجتماعی - سیاسی دارد ؛ حتی آن چه در غریزه ی طبیعت می گذرد و جالب این که در گود عمل خیابان ها نیز بالاروَی از این سر بالایی ها ، چنان قشنگ می گذرد که چیزی جز یادآوری غریزه ی شفاف طبیعت نمی تواند باشد . من از این کار خیلی خوشم آمد ( سرشاری طبیعت تداعی حیاتی - سرنوشتی دارد که می توان گفت به بهترین شکل توانسته اهمیت گذار از این سر بالایی را نشان دهد و از آن سوی قضیه  : عبور از این شیب به سمت بالا ، آن قدر ارگانیک و پوپاست که چیزی جز دامن زیستی و حیاتی طبیعت را تداعی نمی کند ! در هم تنیدگی سیاه و قرمز نیز بسیار ماهرانه و در عین حال با ساده نمایی ، اما عمیق صورت پذیرفته است و کلیت اثر نیز به شکل v ، خود از زیرکی مولف نشان دارد . در مجموع ، همه چیز این جا به جا و ارگانیک نقش بازی کرده است .

 چوپان

هم شعر را می توان چشید و هم خواندیدنی را خوابینش کرد . دو شعر در بدنه ی یک "v" . یک همگرایی ، محوریتی در عنوان گویا این دو رنگ سیاه و قرمز را به هم دوسیده می کند : "این روزهای ما ". مکان و زمان دست می جنبانند .
قرمز :  آب سر بالا می رود حتمن . قزل آلا هم که سربالا شنا می کند و این شعر کشف ظریفی دارد . هم کاسه کردن ضرب المثلی و یک پدیده طبیعی . رودخانه شاید کلید کشف این ماجراست و این دست مریزاد دارد که وقتی سمت چپ "v" بالا می رود ( همراه با نشانه ها ) قزل آلای شعر شنا می کند و شاعر می گوید که اوست که این رودخانه را بالا می برد . نشانه شناسی قزل آلا و قورباغه و رودخانه هم باشد برای اهلش .
سیاه : حالا زمان پارامتری ست که وارد معادله می شود : فردا . شک نکن که فردا از این سربالایی خواهیم گذشت و این اتفاقی نیست که این مرتبه سربالایی باز هم در سمت چپ و بالا رونده ی "v" خویش را می نمایاند . آری ،  من هم هم صدا با تو می شوم که این "v" با همه ی غوکان و قزل هایش ، گوش به زنگ فردا بماند .

+ mehrdad fallah ; ٧:٤٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳۸٩/۱٢/۸

Powered by   :   Mehrdad Arefani