این چه کارنامه است !؟ - هواخوری مهرداد فلاح

پست الكترونيك

پیوندها

آرشیو بلاگ

فایل های صوتی

صفحه نخست

این چه کارنامه است !؟

امروز ( الان که شبه ! ) می خواهم در مورد یک رسوایی بزرگ به نام "مسابقه ی شعر کارنامه" بنویسم ( و چه کار رنج آوریه این ! ) . بله ، یک سیاه بازی شگفت انگیز ! در جایی زندگی می کنیم که هرکس برای هر چیزی که کمی ، فقط کمی بوی نان از آن بلند می شود ، دل و دینش را حراج می کند . باری ، چندی پیش بالماسکه ی دیگری باز به بهانه ی شعر راه انداختند به اسم "مسابقه ی شعر فراپویان" ( ! ) که وقتی صداش درآمد ، معلوم شد آن چه نباید ! گفتم با خودم که خب ... حالا شعر هم شده آلت دست سیٌاسان ؟ یعنی ... ؟ ( ول کن بابا جان ! سرت درد می کنه مگه ؟ ) بله ، ولی نمی شود لالمونی گرفت . بگویم اول که من از مسابقه و جایزه دادن به شعر و شاعر اصلن بدم نمی آید . برای این دوستانی هم که تا حالا جایزه ای گرفته اند ، فقط چون شاعرند ، احترام قایلم ، اما زیر بار این نمی روم که عده ای به هر بهانه ای آبروی شعر را ببرند ( مگه همچین چیزی هم می شه ؟! ) . چون فضای مجله ی کارنامه در این یکی دو سال اخیر و پس از مرگ گلشیری کاملن عوض ( عوضی ؟ ) شده و آرام آرام رنگ و بوی سیاسی گرفته ( ای سیاس ! ) و چون می دانستم که داوران این مجله که همه را از سال ها پیش می شناختم ، چه دشمنی کورکورانه ای با شعر نسل من و با امثال من دارند ، روشن بود که کتابی مثل "از خودم" هرگز نمی توانست وجه المصالحه ی چنین بالماسکه ای قرار بگیرد . پس از یاد بردم و ...
تا این که چندی پیش در کارنامه خواندم ( رفقا با خبرم کردند ) که استادان معظم اعلام کرده اند که ما تمام کتاب های شعر منتشر شده در سال  80 را بررسی می کنیم ( به قول یه یارویی به اون جای آدم دروغگو ! ) . زنگ زدم به دفتر کارنامه با دبیر تحریریه ( مثلن دوست سابق مون ) حرف زدم . گفتم آقا ، بنده زنده ام و خوشم نمی آید در این بازی شرکت کنم . لطف کنید در شماره ی بعد مجله تان بنویسید که فلانی کتابش در این مسابقه نیست . همین ! اما طرف درآمد که دوستان زیر بار نمی روند . عجبا ! این چه "باری" ست ؟ این جزو حقوق شخصی من است ( ظاهرن ! ) انگار !
خلاصه این بازی به انجام رسید و این ادیبان حتی به خودشان جرات ندادند روی صحنه بگویند که فلانی و فلانی و ... رسمن خواسته اند که در ( چه بگم !؟ ) این بازی شرکت ندارند . لب کلام این که شما بدانید ! و آنانی که احیانن بعد ها بر می گردند به این سال های ... !

+ mehrdad fallah ; ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳۸۱/۱٠/٢۸

Powered by   :   Mehrdad Arefani