از دیوانه !

سال ها پیش ، وقتی داشتم گفت و گوی ایوان کارامازوف و شیطان را می خواندم ، به نیروی بی نظیر ذهن خلاق آدمی ایمان آوردم و تا مغز استخوانم به حیرت درآمدم . داستایوسکی آن صحنه را چنان زنده و ملموس و باورپذیر آفریده که نمی توان باور کرد آن چه آن جا رخ می دهد ، حاصل توهم بیمار ایوان بوده باشد .
از این هم مهم تر ، آدمی را وا می دارد در باره ی مقولاتی چون توهم ، چند و چون بسیار کند . دیالوگ عمیقن فلسفی و پر شور این دو ، چنان فضایی در ذهن خواننده می سازد که گویی مرز بین خیال و واقعیت سرابی بیش نیست ... و اما جنون !
دیشب وقتی داشتم "یک ذهن زیبا" با بازی درخشان راسل کرو را می دیدم ، دیدم که این جا نیز فیلم ساز با انتخاب زاویه دید شخصیت اصلی فیلم ( دکتر ناش ) ، بیننده را تا نیمه های فیلم با واقعیتی درگیر می کند که بعد معلوم ( ؟ ) می شود زاده ی ذهن بیمار دکتر بوده ...
با خودم می گویم آیا ذهن جنون زده ، لایه های نهان مانده ای از توانایی های مغز آدمی را عیان نمی کند ؟ آیا آدم هایی که دیوانه می آفریند ، کم تر از آدم های کوچه و بازار واقعی اند ؟ اگر آری ، پس چرا دیوانه ( ؟ ) آنان را چنین زنده می بیند ؟
عجبا ! چیزی که هنرمند در پی آن است - ممکن کردن نا ممکن ها - آیا همانی نیست که دیوانه مدام دارد می کند ؟
حیف که دیوانه نمی تواند ما ( من و تو ) را هم در این بازی شریک کند ! کاری که هنرمند خوب از پسش بر می آید ... اه ! سلام داستایوسکی عزیز !
کی آمدی پیشم که ندیدمت ؟

/ 13 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
MM

درود دوستم خوبم . مدتهاست که ازتان بي خبرم. شاد و شاداب و سربلند باشيد...

ترانه

گنجيشكك اشي مشي / راه افتاده فراش باشي/ وقت‌ش عاقل باشي/ نكنه كه غافل باشي/ حكيم باشي / فراش باشي / قصاب ياشي / آشپزباشي / همه‌گي نشونت كردن / طمع به جونت كردن / آخه ديگه بي دوومن / خالي شدن و تمومن / شمشي‌رو از روبستن / تا تو بدوني كي هستن / مگه نه مگه نه مگه نه .... كنجيشكك اشي مشي / راه افتاده ......

MM

درود /هنوز شمال هستم مهرداد جان. اينروزها دوباره دارم دارم دوباره کلاغ می شوم را می خوانم. کاش روی اين شيوه شعرهايت بيشتر کار کنی و به تکاملش برسانی.

ماه!

تماشاییست! واقعا که...! اونایی که شاعر رو نشون کردن خب ! کرده باشن! شاعر ی مثل فلاح رو که کوه و دریا و آسمون هم نشون کردن ... مگه نه؟

hajme-sabz

سلام! خيلی دلم می خواست شب و روزم را با خواندن بگذرانم شب و روزم را دارم صرف چه ها که نمی کنم... راستی چه شد که اينجا آمدم و درد دل کردم ... يادش به خير کتاب برادران کارامازف را با موسيقی جاده ابريشم می خواندم ... مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــداوم باشی شاعر همراه با مدام!

loi

مهرداد غزيز خسته نباشي

فريد قدمي

مهرداد عزيز, آدرس ايميلم رو عوض كردم هميشه مثل هميشه موفق باشي!

رهگذر

سلم آقای فلاح يادداشتی به اسم شما در لام تا کام ديدم شک کردم که کار شما باشد اگر نيست تکذيب کنيد کسانی دارند از ...