این روزهای ما ...

 

 

سایت مهرداد فلاح - این روزهای ما چه سیاه ! چه سرخ !      

 

 

ابوالفضل حسنی

ساحت ِ کنار رودخانه ، با نظاره ی آواز غوک ها و شادابی قزل آلاها و جهش شان به سمت بالا ، برای راوی امروز ما ( همه ی ما ) ، تداعی کننده ی چیزی ست که در پهنه ی شهر می گذرد . انگاری امروز ِ روز ، همه چیز برای مای ماها تداعی اجتماعی - سیاسی دارد ؛ حتی آن چه در غریزه ی طبیعت می گذرد و جالب این که در گود عمل خیابان ها نیز بالاروَی از این سر بالایی ها ، چنان قشنگ می گذرد که چیزی جز یادآوری غریزه ی شفاف طبیعت نمی تواند باشد . من از این کار خیلی خوشم آمد ( سرشاری طبیعت تداعی حیاتی - سرنوشتی دارد که می توان گفت به بهترین شکل توانسته اهمیت گذار از این سر بالایی را نشان دهد و از آن سوی قضیه  : عبور از این شیب به سمت بالا ، آن قدر ارگانیک و پوپاست که چیزی جز دامن زیستی و حیاتی طبیعت را تداعی نمی کند ! در هم تنیدگی سیاه و قرمز نیز بسیار ماهرانه و در عین حال با ساده نمایی ، اما عمیق صورت پذیرفته است و کلیت اثر نیز به شکل v ، خود از زیرکی مولف نشان دارد . در مجموع ، همه چیز این جا به جا و ارگانیک نقش بازی کرده است .

 چوپان

هم شعر را می توان چشید و هم خواندیدنی را خوابینش کرد . دو شعر در بدنه ی یک "v" . یک همگرایی ، محوریتی در عنوان گویا این دو رنگ سیاه و قرمز را به هم دوسیده می کند : "این روزهای ما ". مکان و زمان دست می جنبانند .
قرمز :  آب سر بالا می رود حتمن . قزل آلا هم که سربالا شنا می کند و این شعر کشف ظریفی دارد . هم کاسه کردن ضرب المثلی و یک پدیده طبیعی . رودخانه شاید کلید کشف این ماجراست و این دست مریزاد دارد که وقتی سمت چپ "v" بالا می رود ( همراه با نشانه ها ) قزل آلای شعر شنا می کند و شاعر می گوید که اوست که این رودخانه را بالا می برد . نشانه شناسی قزل آلا و قورباغه و رودخانه هم باشد برای اهلش .
سیاه : حالا زمان پارامتری ست که وارد معادله می شود : فردا . شک نکن که فردا از این سربالایی خواهیم گذشت و این اتفاقی نیست که این مرتبه سربالایی باز هم در سمت چپ و بالا رونده ی "v" خویش را می نمایاند . آری ،  من هم هم صدا با تو می شوم که این "v" با همه ی غوکان و قزل هایش ، گوش به زنگ فردا بماند .

/ 44 نظر / 54 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داوود مالکی

سلام دوست عزیز نشریه یانوس برای انتشار سومین شماره ی خود در دنیای مجازی چشم براه آثار شماست برای ارسال اثر به ادرس سایت مراجعه فرمایید www.yanoos.net

داوود مالکی

سلام دوست عزیز نشریه یانوس برای انتشار سومین شماره ی خود در دنیای مجازی چشم براه آثار شماست برای ارسال اثر به ادرس سایت مراجعه فرمایید www.yanoos.net

خيام ظهيري نابينا شد

حالا دانستيد كه چرا دعوت هاي شما به خواندن اثارتان بي جواب مانده ؟ حالا دانستيد چرا جوابي براي نامه هايتان نگرفتيد ؟ دوستان خوبم حالا شايد ببينيد چرا پاسخي از من به دست تان نرسيد.

http://fatemeh-ramezani.blogfa.com/

سربازی فراری ام دراین جنگ های پیاپی، می دوم می دوم و تفنگ یی همیشه پشت سرم،با من است. ……………………………… نمی توانم رباعی برای قشنگی تو بگویم دو بیت کم آورده ام.

فرید قدمی

عالی بود مهرداد. دمت گرم و جامت پر می باد! خیلی حال کردم.

hi

good

یعقوب رستمی ثالث

سلام دوست من! تا حال ندیدمت اما بوی خوشت را از رضا شنیده‌ام. عابد را می‌گویم امیدوارم نفس‌ات چون قزل‌الاها بر سختی‌های زندگی فایق آید اگر هنوز در فاز یک هستید من بغل دست شماهستم فاز2 و اگر مایل بود ملاقاتی حضوری داشته باشیم!

عه تا منصوری

محضر دوست فرهیخته اقای مهرداد فلاح نوروز نود بر شما و عزیزانت مبارک نخستین بار در بخش "نقد" ( آنات سایت تخصصی شعر کوتاه ایران و جهان) دو نمونه از شعر کوتاه علی بابا چاهی در معرض نقد و جمع خوانی صاحب نظران فضای مجازی قرار می گیرد از شما تقاضای حضور و اظهار نظر دارم http://www.aanaat.com/ با کمال احترام عه تا منصوری

عه تا

فرهیخته ی گرامی جناب اقای مهرداد فلاح ضمن تبریک سال نو و تقدیم بهترین ارزوی شادکامی با احترام به جمع خوانی شعری از مریم حقیقت در بانکول دعوت می شوید نظر شما فروز چراغیست که مسیر نوسرایی را روشن میکند با احترام

Framarz

مي توانم ببينم ماهيان قزل آلا را كه لابه لاي كلمه ها سرخوشانه مي پرند!